İmplant pahalı bir tedavimidir ?

 

Çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden titanyum esaslı bir materyal olan implant günümüz modern diş hekimliğinde iddialı ve oldukça fazla talep edilen bir tedavi yöntemidir. Eksik dişlerin implant tedavisi ile tamamlanması, kişiye sadece estetik yönden değil sağlık açısından da büyük faydalar sağlamaktadır. Kişiye daha iyi bir çiğneme fonksiyonu sunması dolayısıyla daha sağlıklı ve dengeli beslenmeyi de sağlar. Estetik beklentilerine tatmin edici seviyede çözümler sağlar.

Diş implantı yaptırmadan önce hastanın sağlık durumunun,kemik ve doku yapısının uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İmplant operasyonu, hastanın isteğine bağlı olarak lokal yada genel anestezi altında yapılabilir.Genel anestezi altında yapılacak operasyonların maliyeti lokal anesteziye göre ciddi oranda artacaktır.Çene kemiğine diş köklerinin yerine önceden açılmış olan yuvalara diş implantları yerleştirilir.İmplantların kemikle  kaynaşması (osseointegrasyon) sağladıktan sonra normal diş görünümüne sahip üst yapı kuron eklenir.

 

İmplant operasyonunun başarıya ulaşması için hastanın ağız hijyenine ve bakımına gerekli özeni göstermesi gerekir.Ayrıca diş hekiminin yeterli bilgi ve deneyime sahip olması yada implant yapımı ve bakımı konusunda yeterince titiz çalışmaması implantın başarısını etkileyebilir.Diş implantları hem daha iyi estetik görünüm hemde daha iyi çiğneme fonksiyonu sağladığı için özellikle sert ve kuru yiyeceklerin yenmesinde kolaylık sağlar.

Diş implantı hem kullanılan malzemenin ithal olması hem de implant yapımında yüksek teknolojiye sahip cihazların kullanılmasını gerektiğinden diğer alternatif tedavilere göre daha maliyetli olabilir.Ülkemizde halikazırda 20 civarında implant markası mevcuttur.Ülkemizde üretilen implantlar ithal olanlara göre çok daha uygun maliyettedir.Özellikle döviz kurlarındaki artış ithal implant fiyatlarıyla yerli implantlar arasındaki farkı daha da açmaktadır. Kısa vadede diğer tedavilere oranla daha pahalı gibi görünsede uzun vadede implant diğer tedavi uygulamalarına göre daha uygun olacaktır.Ek olarak implant sağladığı avantajlar göz önüne alındığında daha ekonomik bir seçenektir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.