İMPLANT NEDİR ?

 

    İmplant ; insan vücudundaki eksik bir organ ya da yapıyı restore etmek için kullanılan suni materyallerdir.Konumuz itibariyle bizim sormamız gereken soru ‘dental implant nedir?’ olmalıdır.

   Eksik olan bir dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen,diş kökünü taklit eden ,biouyumlu (günümüzde en çok titanyum kullanılmaktadır)materyallerden üretilen materyallere dental implant denmektedir.

   Dental implantlar tek diş eksikliğinden, kısmi diş eksikliklerine,tam diş eksikliklerinden , çene yüz defektlerinin tedavisine kadar bir çok alanda başarıyla kullanılmaktadır.

   Arkeolojik çalışmalar gösteriyor ki çok eski çağlada bile eksik dişlerin yeri çeşitli yapılarla doldurulmaya çalışılmıştır.Hayvan ve insan dişleri , metal ve ahşap çiviler bunlar arasında gösterilebilir.Zaman içinde denenen bu yöntemler içinde çığır açan buluş, tesadüf eseri Prof. Dr Brenemark ‘ın 1950’li yıllarda yapmış olduğu bir araştırmada olmuştur.Kemik kırıklarının iyileşmesini araştıran Brenemark titanyum plaklar ile kemiklerin çok sıkı bağlar oluşturduğunu fark etmiştir.İmplant ile kemiğin kaynaşmasına da osseintegrasyon adını vermiştir.

   Bu keşiften sonra titanyumun yapay diş kökü olarak kullanılabileceği düşünülmüş ve değişik aşamalardan geçerek bugünkü halini almıştır. Dental implantlar gelişen teknolojiyle birlikte yeni dizayn ve materyallarle gelişimini sürdürmektedir.

 

  İMPLANTLA İLGİLİ DİĞER MAKALELERİMİZİ OKUMAK İSTERMİSİNİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.