İMPLANT CERRAHİSİ SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKenler

1) İmplant operasyonu sonrası 2 saat boyunca herhangi bir yeme içme yapılmaması gerekmektedir.Yemeğe başlanılan ilk 24 saat içerisinde sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir. Sadece yumuşak ve soğuk yiyecekler(soğuk püre süt ürünleri ve dondurma) tüketilmesi tavsiye edilir. İlk hafta boyunca sıcak yiyecek ve içeceklerdan kaçınılması uygun olur.

 

2) İmplant operasyon sonrasında koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak steril bir tampon ile nazikçe bir baskı uygulanması önerilmektedir.Doktorunuzun başkaca bir önerisi yoksa 30-45 dakika tamponun tutulması yeterlidir.

3) İlk 24 saat boyunca tükürükte kan görülmesi normal bir durumdur. Hatta sabah uyandığınızda yastığınızda da kan izleri görebilirsiniz. İlk 24 saat boyunca yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürme ya da ağız çalkalaması yapılmamalıdır.

4) İmplant operasyon akşamı dişlerde fırçalama ya da gargara yapılmaması gerekir.

5) Operasyondan 36 saat sonra başlayarak ağzınızı günde iki defa ağız gargarası ile gargara yapılması tavsiye edilmektedir. 1 dakika boyunca gargara yapıldıktan sonra 30 dakika boyunca herhangi bir yeme içme gıda tüketimi yapılmaması gerekmektedir.Yine gargara yapıldıktan sonra ağız su ile çalkalanmamalıdır.

6) Operasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde sigara ve alkol kullanılmaması gerekir. Hatta operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara tüketilmesi tavsiye edilmez.

7) Diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse önerilen şeklinde kullanılması gerekmektedir.

8) Operasyon sonrasından ilk iki ya da üç gün hematom ya da şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta ya da gözaltında gözlemlenebilir. Fakat bu değişiklikler bir hafta sonra kaybolurlar. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanında ilk gün boyunca buz uygulanması( 5 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 5 dakika beklenmeli, Bu işleme birkaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk iki gece yastığınız biraz yukarda olacak şekilde uyumanız önerilmektedir.

9) Operasyon bölgesinde ki dikişler 1 hafta sonra genellikle alınırlar.Bu süre zarfında dikişlerin üzeri nazikçe temizlenmelidir.Bazen rezorbe olabilen(kendi kendine yok olan) iplikler kullanılır.Bu iplikler ortalama 1 ay içinde yok olmaktadırlar.

10) Herhangi bir problem ya da sorunda dişhekiminize ulaşmanız gerekmektedir.

İmplant cerrahi sonrasında beslenme;

İmplant sonrasında hastanın birkaç gün beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.Özellikle operasyon günü sıcak ve sert yiyecek-içeceklerden kaçınılmalıdır.Mümkünse dondurma tüketmek hem besleyici bir seçim olacaktır aynı zamanda şişmeyi ve ağrıyı azaltıcı etkisi olacaktır. Bunun dışında;

  • Oda ısısında yoğurt
  • Peynir
  • Çorba
  • Meyve suları
  • Yumuşak pişirilmiş yumurta
  • Yumuşak et
  • Süt
  • Dondurma
  • Muhallebi
  • Ekmeğin iç kısma gibi yumuşak

yiyeceklerle beslenilmelidir. Hastanın beslenmesi eskiye göre az olacağından; taze sıkılmış meyve suları, Kivi, elma ,çilek ,greyfurt ,portakal gibi meyvelerden tüketerek doğal yoldan C vitamini temini katkısı yapılabilir.

İmplant cerrahisi sonrası bu kurallara uymak tedavinin başarı şansını artıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.