Diş taşı temizliği zararlımıdır?

  Diş hekimi tarafından belli aralıklarla yapılan diş taşı temizliği , diş veya diş eti sağlığı açısından herhangi bir sorun teşkil etmez.Aksine belirli aralıklarda temizlenmeyen dişlerdeki diş taşları belirli bir süre sonra diş çevre dokularında yıkıma(diş eti hastalığına)neden olabilir. Dişte biriken plak günlük diş bakımı sayesinde dişlerden uzaklaştırılamaz ise diş taşı veya tartar dediğimiz yapışkan ve renksiz tabaka halini alır.Plakta bulunan zararlı bakteriler diş etinde ve diş etini dişe bağlayan liflerde yıkıma başlar, diş eti dişten uzaklaşır.Dişetindeki bu defekt daha çok plak birikmesine yol açar.Böylelikle bakteriler dişin köküne doğru ilerler ve dişi destekleyen kemiklerde hasar görülmeye başlar. Tedavi edilmez ise bu durum dişlerinizin sallanmasına neden olur.

  Bir çok hasta diş taşı temizliği sonrasında, diş taşlarının daha çabuk oluşacağını yada bu işlemin dişlere zarar verebileceğini düşündükleri için diş taşı temizliğinden çekinirler.Bu yanlış inanış daha çok diş taşı oluşumuna yol açacağı için problem daha da büyümektedir.

  Diş taşı temizliği sırasında kullanılan ultrosonic cihazlar ve mekanik temizlik yapmak için kullanılan el aletleri dişe zarar vermemektedir.

  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.